Menüü

Minu nimi on Berit ja ma olen veendunud, et kirjandusel on midagi pakkuda igaühele – kas siis lugeja, kirjutaja või kuulajana, tavaliselt kõigis neis rollides. Biblionaut sai alguse soovist seda ideed levitada ning luua inimestele võimalusi ilukirjanduse lugemise ja loovkirjutamise kaudu oma elurõõmu ja heaolutunde kasvatamiseks. 

Lugemise ja loovkirjutamise tujutõstvat ja lõõgastavat toimet taipas inimkond juba ammu – just seetõttu olid omal ajal populaarsed ilukirjanduse avalikud ettelugemised, kus käidi kohal nagu teatris. Samuti on oma tunnete ja elusündmuste üleskirjutamine olnud inimeste ammune instinkt – et jätta jälg oma olemasolust ja teisalt maailmast paremini aru saada.

1970. aastatest asuti  kirjutamise ja lugemise mõju inimese sisemaailmale süsteemsemalt ja teaduslikult uurima ja nende teadmiste ellu rakendamisega tegeleb tänapäeval  biblio- ehk kirjandusteraapia. See loovteraapia vorm keskendub kirjutamise ja (ilukirjanduse) lugemise võimele meid oma tunnetega paremasse kontakti viia ja seega elada ehedamat, mõnusamat ja loovamat elu. 

Mina asusin kirjandusteraapiat (biblio/poetry therapy) õppima pärast kirjandusteaduste magistrikraadi omandamist. Kirjutamisgruppe olen juhendanud 2018. aastast alates – nende hulgas on olnud nii selge teraapilise fookusega gruppe, aga ka palju kursuseid, mis põimivad loovkirjutamist emotsionaalse heaolu ja enesekindluse kasvatamisega

Olen ka kolme luulekogu autor – “Ma naeran magades” (Verb, 2016), “Hommikune vahetus” (Kaschan AM, 2019) ja “Täna piisab vähesest” (Puänt, 2022) ja tunnen seega hästi ka neid kõhklusi ja rõõme, mis kaasnevad oma hääle otsimise ja selle kuuldavaks tegemisega.

Lõppeks, olen tõesti veendunud, et mida rohkem inimesi kirjutamisest ja ilukirjanduse lugemisest rõõmu tunneb, seda paremas maailmas me elame. Sest oma tundlikkuse teadvustamine ja tunnete tunnistamine tähendab ju oma inimlikkuse tunnistamist. Ja kes kohtleb iseend inimlikult, kohtleb teisi samamoodi.  

Minuga võib alati julgesti ühendust võtta aadressil berit@biblionaut.ee

Kirjutamisteni!
Berit

 

Portreefoto: Birgit Varblane

© 2023 Berit Kaschan. Kõik õigused kaitstud